Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

News

Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

by Marcin Tomczak on Feb 15, 2023

Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

1 stycznia 2023 roku w życie wchodzą przepisy wdrażające dyrektywę Omnibus, dyrektywę towarową i cyfrową. Konieczne będzie zwrócenie uwagi m.in. na zapisy dotyczące reklamacji, informację o cenach czy opiniach. Szczególne obowiązki nałożono na platformy handlowe, które będą musiały informować o statusie sprzedawcy. Przeczytaj by dowiedzieć się więcej o nowych wyzwaniach dla sklepów i sprzedawców internetowych.

 

Nowy rok to wiele nowych obowiązków dla podmiotów działających na rynku e-commerce i kierujących swoją ofertę do konsumentów. Poniżej opisaliśmy obowiązki wynikające z wdrożenia poszczególnych dyrektyw.

Dyrektywa Omnibus

Najgłośniejszym obowiązkiem związanym z Dyrektywą Omnibus jest obowiązek informowania o najniższej cenie z okresu 30 dni przed ogłoszeniem obniżki. Obowiązek ten aktualizuje się gdy ogłaszamy obniżkę.

Przykład: 15 grudnia 2022 r. cena produktu wynosiła 12,40 zł. 16 grudnia 2022 r. została podwyższona do 30,99 zł. Następnie, 5 stycznia 2023 roku obniżyliśmy tę cenę do 15,49 zł ogłaszając obniżkę.

W tej sytuacji poza nową i starą ceną poinformujemy także o najniższej cenie z okresu 30 dni przed obniżką, czyli 12,40 zł.

Jak rozumieć pojęcie obniżki? Czy jest to tylko obniżenie ceny produktu o określoną wartość procentową, czy także np. kod rabatowy? Odpowiedź brzmi: to zależy. Kod rabatowy może, ale nie musi stanowić obniżki w myśl nowych przepisów. W celu zaplanowania strategii promocyjnych zgodnych z nowymi przepisami rekomendujemy skorzystanie z pomocy prawnika.

Dyrektywa Omnibus nakłada także inne obowiązki na sprzedawców. Wśród nich można wymienić obowiązek poinformowania o tym, czy sklep weryfikuje opinie o produktach/sklepie. Jeżeli tak, to konieczne jest wskazanie sposobu, w jaki to robi. Sporządzenie informacji o weryfikacji opinii dostosowana do potrzeb konkretnego sklepu jest częścią naszego pakietu Sklep gotowy na rok 2023.

Z dodatkowymi obowiązkami zmierzą się także właściciele platform internetowych. Od 1 stycznia 2023 roku każdy sprzedawca sprzedający na takiej platformie będzie musiał posiadać transparentnie oznaczony status, tzn. czy jest osobą fizyczną czy przedsiębiorcą i czy w związku z tym konsumentowi przysługują uprawnienia wynikające z ustawy o prawach konsumenta.

Dyrektywa towarowa

Dyrektywa towarowa to przede wszystkim nowe regulacje dotyczące reklamacji. W celu ujednolicenia przepisów w całej UE konieczne było zastąpienie dotychczasowych przepisów dotyczących rękojmi za wady z Kodeksu cywilnego przepisami ustawy o prawach konsumenta.

Od 1 stycznia 2023 roku nie będziemy mówili o rękojmi za wady, a o braku zgodności towaru z umową. Zmienią się m.in. zapisy dotyczące roszczeń konsumentów, a domniemanie, że towar był wadliwy w momencie wydania, zostanie rozszerzone do okresu 2 lat (obecnie rok).

W związku ze zmianami konieczna jest aktualizacja regulaminów oraz zakładek informacyjnych (dotyczących reklamacji). W przypadku sprzedaży towarów z wadami (np. outlet) konieczne będzie uzyskanie zgody konsumenta na zakup towaru z wadą (konieczne jest dostosowanie ścieżki zakupowej).

Dyrektywa cyfrowa

Istotne zmiany dotyczą także treści i usług cyfrowych. W odniesieniu do nich również zmienią się przepisy dotyczące reklamacji, a więc braku zgodności towaru z umową. Zmienią się także zapisy dotyczące prawa do odstąpienia od umowy – z tej perspektywy konieczne będzie dokonanie analizy, czy w danym przypadku oferujemy treść cyfrową, czy też usługę cyfrową. Jeżeli sklep oferuje treści lub usługi cyfrowe (treścią cyfrową jest np. e-book) konieczne będzie zaktualizowanie regulaminu, zakładek informacyjnych i ścieżki zakupowej.

Na przystosowanie się do obowiązków wynikających z dyrektyw Omnibus, cyfrowej i towarowej nie zostało już wiele czasu. Poza powyżej wskazanymi, nowe przepisy nakładają także inne obowiązki, związane np. z informowaniem o profilowaniu.

W przypadku pytań związanych z tym artykułem lub zainteresowaniem usługami ecommerce.legal zachęcamy do kontaktu.

Najnowsze artykuły

Nowe Rozporządzenie GPSR - co oznacza dla branży e-commerce?

Nowe Rozporządzenie GPSR - co oznacza dla branży e-commerce?

Read More
Podsumowanie wydarzenia ProstoDoKasy Offline w Poznaniu!

Podsumowanie wydarzenia ProstoDoKasy Offline w Poznaniu!

Read More
Brandly360 nowym partnerem ecommerce.legal

Brandly360 nowym partnerem ecommerce.legal

Read More
Prawne aspekty świadczenie usługi SaaS – jakie dokumenty należy przygotować?

Prawne aspekty świadczenie usługi SaaS – jakie dokumenty należy przygotować?

Read More
View More