Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

News

Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

by Marcin Tomczak on Feb 15, 2023

Sklep gotowy na rok 2023 – co musisz wiedzieć?

1 stycznia 2023 roku w życie wchodzą przepisy wdrażające dyrektywę Omnibus, dyrektywę towarową i cyfrową. Konieczne będzie zwrócenie uwagi m.in. na zapisy dotyczące reklamacji, informację o cenach czy opiniach. Szczególne obowiązki nałożono na platformy handlowe, które będą musiały informować o statusie sprzedawcy. Przeczytaj by dowiedzieć się więcej o nowych wyzwaniach dla sklepów i sprzedawców internetowych.

 

Nowy rok to wiele nowych obowiązków dla podmiotów działających na rynku e-commerce i kierujących swoją ofertę do konsumentów. Poniżej opisaliśmy obowiązki wynikające z wdrożenia poszczególnych dyrektyw.

Dyrektywa Omnibus

Najgłośniejszym obowiązkiem związanym z Dyrektywą Omnibus jest obowiązek informowania o najniższej cenie z okresu 30 dni przed ogłoszeniem obniżki. Obowiązek ten aktualizuje się gdy ogłaszamy obniżkę.

Przykład: 15 grudnia 2022 r. cena produktu wynosiła 12,40 zł. 16 grudnia 2022 r. została podwyższona do 30,99 zł. Następnie, 5 stycznia 2023 roku obniżyliśmy tę cenę do 15,49 zł ogłaszając obniżkę.

W tej sytuacji poza nową i starą ceną poinformujemy także o najniższej cenie z okresu 30 dni przed obniżką, czyli 12,40 zł.

Jak rozumieć pojęcie obniżki? Czy jest to tylko obniżenie ceny produktu o określoną wartość procentową, czy także np. kod rabatowy? Odpowiedź brzmi: to zależy. Kod rabatowy może, ale nie musi stanowić obniżki w myśl nowych przepisów. W celu zaplanowania strategii promocyjnych zgodnych z nowymi przepisami rekomendujemy skorzystanie z pomocy prawnika.

Dyrektywa Omnibus nakłada także inne obowiązki na sprzedawców. Wśród nich można wymienić obowiązek poinformowania o tym, czy sklep weryfikuje opinie o produktach/sklepie. Jeżeli tak, to konieczne jest wskazanie sposobu, w jaki to robi. Sporządzenie informacji o weryfikacji opinii dostosowana do potrzeb konkretnego sklepu jest częścią naszego pakietu Sklep gotowy na rok 2023.

Z dodatkowymi obowiązkami zmierzą się także właściciele platform internetowych. Od 1 stycznia 2023 roku każdy sprzedawca sprzedający na takiej platformie będzie musiał posiadać transparentnie oznaczony status, tzn. czy jest osobą fizyczną czy przedsiębiorcą i czy w związku z tym konsumentowi przysługują uprawnienia wynikające z ustawy o prawach konsumenta.

Dyrektywa towarowa

Dyrektywa towarowa to przede wszystkim nowe regulacje dotyczące reklamacji. W celu ujednolicenia przepisów w całej UE konieczne było zastąpienie dotychczasowych przepisów dotyczących rękojmi za wady z Kodeksu cywilnego przepisami ustawy o prawach konsumenta.

Od 1 stycznia 2023 roku nie będziemy mówili o rękojmi za wady, a o braku zgodności towaru z umową. Zmienią się m.in. zapisy dotyczące roszczeń konsumentów, a domniemanie, że towar był wadliwy w momencie wydania, zostanie rozszerzone do okresu 2 lat (obecnie rok).

W związku ze zmianami konieczna jest aktualizacja regulaminów oraz zakładek informacyjnych (dotyczących reklamacji). W przypadku sprzedaży towarów z wadami (np. outlet) konieczne będzie uzyskanie zgody konsumenta na zakup towaru z wadą (konieczne jest dostosowanie ścieżki zakupowej).

Dyrektywa cyfrowa

Istotne zmiany dotyczą także treści i usług cyfrowych. W odniesieniu do nich również zmienią się przepisy dotyczące reklamacji, a więc braku zgodności towaru z umową. Zmienią się także zapisy dotyczące prawa do odstąpienia od umowy – z tej perspektywy konieczne będzie dokonanie analizy, czy w danym przypadku oferujemy treść cyfrową, czy też usługę cyfrową. Jeżeli sklep oferuje treści lub usługi cyfrowe (treścią cyfrową jest np. e-book) konieczne będzie zaktualizowanie regulaminu, zakładek informacyjnych i ścieżki zakupowej.

Na przystosowanie się do obowiązków wynikających z dyrektyw Omnibus, cyfrowej i towarowej nie zostało już wiele czasu. Poza powyżej wskazanymi, nowe przepisy nakładają także inne obowiązki, związane np. z informowaniem o profilowaniu.

W przypadku pytań związanych z tym artykułem lub zainteresowaniem usługami ecommerce.legal zachęcamy do kontaktu.

Najnowsze artykuły

Jakie zmiany dla sklepów internetowych wprowadza DSA?

Jakie zmiany dla sklepów internetowych wprowadza DSA?

Read More
Rejestracja znaku towarowego krok po kroku – procedura w Polsce

Rejestracja znaku towarowego krok po kroku – procedura w Polsce

Read More
Co zmieni się w prawie e-commerce w 2024 r.?

Co zmieni się w prawie e-commerce w 2024 r.?

Read More
E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm.

E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm.

Read More
View More